top of page
Covid 19

AP-AC üst ışımalı UVGI sterilizasyon ürünleri COVİD-19'a karşı etkili midir?

Evet, havadaki her türlü mikroorganizma, virüs veya bakteriye karşı etkilidir.

Birkaç bilimsel çalışma, SARS-COV-1'de olduğu gibi, SARS-COV-2'nin ana bulaşma mekanizmalarından birinin, enfekte kişilerden mikro damlacıklar ile kirlenmiş hava yoluyla olduğunu göstermektedir. Bu mikro damlacıklar konuşma, nefes verme, hapşırma veya öksürme yoluyla havaya karışır ve virüsü 3 saate kadar askıda tutarlar.(1)

Viral mikro damlacıkların bulunduğu hava vücut ısısında bulunurlar (36.5ºC) ve oda sıcaklığından (20-22ºC) çok daha sıcaktırlar, bu nedenle yükselir ve odanın üst bölgesine dağılırlar. Bu odaya bir üst ışımalı UVGI sterilizasyon ürünü kurulduğunda, üst bölgedeki ürünün yaydığı Ultraviyole C Işığı, bulaşıcı havayı dezenfekte edecek, içinde bulunan virüsleri ortadan kaldıracak ve odada bulunan sağlıklı insanların enfekte olmasını engelleyecektir. AP-AC üst ışımalı UVGI sterilizasyon ürünleri, hava yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini azaltır.

1.Van Doremalen et al., 2020. Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARSCoV-1. The New England Journal of Medicine.

bottom of page