top of page
Açık pencere

İçerideki havayı mikroorganizmalardan arındırmak için doğal havalandırma yeterli midir?

Hayır, havalandırmak yeterli değildir.

Havalandırma, bir odadaki havanın sirkülasyonunu sağlamak için kullanılır, havanın yenilenmesi amacıyla temiz havanın dışarıdan içeri girmesine izin verir.

İçerideki havayı yenilemek için, pencereleri açmak kadar basit yöntemlerden, büyük binalardaki karmaşık klima sistemlerine kadar çeşitli sistemler vardır. Bu sistemlerin ne kadar etkili olduğunu anlamak için ACH (Air Changes per Hour-Saat Başına Hava Değişimi) kavramı kullanılmalıdır. Söz konusu odada, içerdiği tüm hava bir saatte yenilenebiliyorsa verimi 1 ACH’dır. Odadaki tüm hava bir saatte 5 kez tamamen yenilenirse verim 5 ACH olur.

Bir hastanenin yoğun bakım ünitesinin klima sistemi en az 12 ACH’lik verim elde edilicek şekilde tasarlanmalıdır. Tek bir AP-AC ürünü, insanların varlığında hava sterilizasyonu sağlayarak 12 ila 20 ACH eşdeğerinde hava değişimi sağlar. Odayı pencereleri açarak mekanik bir şekilde havalandırmak çoğu zaman 2 ACH eşdeğerindedir.

Bir odanın havası pencere açılınca dışarıdan gelen hava ile karışarak yenilenir. Bu durumda içerideki havada bulunan virüsler ve bakteriler de dışarıdan gelen hava ile karışacaklardır, bu sebeple tüm havayı yenilesek bile içerideki mikroorganizmalar devamlı olarak dışarıdan gelen temiz havayla karışarak içeride kalmaya devam edeceklerdir.

Bu konudaki çalışmalar, gerçek koşullarda ve güçlü havalandırma sistemleri kullanarak, içerideki havadan mikroorganizmaların yalnızca% 20 ila % 60'ının dışarıya atıldığı sonucuna varmaktadır.(1) % 20 ila % 60'ı atmayı başarmak, sahip olduğumuz hava akımının yoğunluğuna bağlıdır. Mikroorganizmaların % 40’ını veya daha fazlasını dışarıya çekebilen akımlar, odada bulunanlar için çok konforsuzdur, bunun yanında pencereler soğuk, sıcak, yağmur vb. Hava koşullarında her zaman açık tutulamaz. Her durumda, içeride enfekte kişiler olduğu sürece, bulaşıcı mikroorganizmalar her zaman ortama salınır, bu nedenle Saatte Hava Değişiminin artırılması, havadaki bulaşıcı mikroorganizmaların yoğunluğunun bir noktaya kadar kontrol edilmesine yardımcı olur.

Mekanik havalandırma, iç ortamlarda havadaki virüs ve bakteri yoğunluğunu azaltır, ancak yeterli değildir.

 

(1) Amerikan Resmi Endüstriyel Hijyenistler Konferansı. Endüstriyel havalandırma: önerilen uygulama kılavuzu. 24 Cincinnati: ACGIH; 2001.

bottom of page