top of page
Shopping with Protective Mask

SARS-CoV-2, COVID-19'a sebep olan virüs, iç mekanlarda hava yoluyla mı bulaşır?

Evet, Covid-19 iç ortam havasıyla bulaşır.

Centers for Disease Control Prevention (CDC)’e göre, SARS-CoV-2 damlacıklar ve aerosoller gibi çeşitli boyutlardaki parçacıkların bir parçası olarak havada dolaşır ve saatlerce havada asılı kalır" (05 Ekim 2020). (1)

Bir AP-AC üst ışımalı UVGI sterilizasyon ürünü, ortamdaki havayı dezenfekte ederek SARS-CoV-2 virüsünün insanlar arasında hava yoluyla bulaşmasını engeller.

Tıbbi çalışmalarda, geleneksel olarak "damlacıklar" (5 mikrometreden büyük) ve "aerosoller" veya "mikro damlacıklar" (5 mikrometreden küçük) arasında bir ayrım yapılır, ancak, solunum, öksürme veya hapşırma yoluyla oluşturulan parçacıkların boyut dağılımı değişim gösterir ve içerdikleri su buharlaştıkça küçülür.

Hem damlalarda hem de mikro damlacıklarda tüm partikül boyutlarında viral yük vardır.

SARS-CoV-2 ile enfekte kişiler bulundukları yerde, konuşurken, öksürürken, hapşırırken veya sadece nefes alırken virüs içeren damlacıklar ve mikro damlacıklar yayarlar. Bazı damlacıklar daha çabuk çökerken bazı damlacıklar saatlerce veya günlerce havada asılı halde kalabilirler. SARS-CoV-2 virüsü, havada üç saatten fazla asılı olarak aktif kalabilir.(2)

Hasta insan yoğunluğunun yüksek olduğu kapalı ortamlarda havadaki mikroorganizma konsantrasyonu yüksek olabilir. Japonya'da temas takibine dayanan bir çalışma, enfeksiyon riskinin iç mekanlarda dış mekanlara göre 19 kat daha olası olduğu sonucuna varmıştır.(3)

(1) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/more/scientific-brief-sars-cov-2.html

(2) Van Doremalen et al., 2020. Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARSCoV-1. The New England Journal of Medicine.

(3) Nishiura et al., 2020. Closed environments facilitate secondary transmission of coronavirus disease 2019 (COVID-19).

bottom of page