top of page
rich-smith-PVvr1ScBd_0-unsplash.jpg

Üst ışımalı UVGI hava sterilizasyon sistemleri ne zaman kullanılmaya başlanmıştır?

UVC ışınları 1877’de suyu dezenfekte etme amacıyla kullanılmış ve daha sonra birçok araştırmada bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için bir yöntem olarak test edilmiştir.

1930’lu yıllarda Philadelphia’da okullara upper-room UV cihazları takılmış ve 5 yıl süren araştırmada UV bulunan sınıfların çiçek hastalığı ve kabakulak gibi bulaşıcı hastalıkları kapmalarının daha az olası olduğu görülmüştür. Tüberkülozun hâla bile hava yolu ile yayılan ölümcül bir bakteri olması sebebiyle, 1960'lı yıllar itibariyle TB’nin yayılımını kontrol etmek için hapishanelere, hastanelere, barınaklara vb. yerlere upper-room uvgi uygulamaları yapıldı ve bu uygulamalar sonucunda hastalıkların yayılma oranında ciddi bir azalma görüldü.

Binaların artık merkezi havalandırma yoluyla havalandırılması ve ilaç endüstrisinin gelişmesi bu tür uygulamaların ve teknolojinin gelişmesine, yaygınlaşmasında engel olmuştur. Ta ki 2000 li yılların başında SARS virüsünün etkisi ortaya çıkana kadar.

Upper Room UVGI uygulamaları 2000’nin başından itibaren tekrar gündeme gelmiş olup, WHO ( World Health Organization), ASHRAE (American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers), CDC ( Centers for Disease Control and Prevention), CIE (The International Commission on Illumination),EPA (United States Environmental Protection Agency), CIBSE (The Chartered Institution of Building Services Engineers), REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations) gibi kurum ve kuruluşlardan upper room uvgi uygulaması ile ilgili standartlar ve yayınlar yayımlanmıştır.

2019 yılının sonlarında ortaya çıkan COVID-19 virüsünün yarattığı pandemi ile UVGI teknolojisinin artık vazgeçilmez olduğu art ardına yayınlanan makaleler göstermiştir.

Artık UVGI uygulamaları Engineering Controls ( Mühendislik Kontrolleri) adı altında en önemli uygulamalar arasında yer almıştır. Sadece hastane kullanımından çıkıp, özellikle insanların yoğun olarak kullandığı, ofisler, kafeler, marketler vb. mekanların içerisinde güvenli olarak kullanılmaya başlanmıştır.

bottom of page